Answer:
EMF of the power source, E = 19.34 volts
Step-by-step explanation:
It is given that,
Voltage at which computer sensor is operated, V = 11.7 V
Power, P = 26.37 W
Total resistance of the power source, R = 2.23 Ohms
Firstly, calculating the current in the circuit. It is calculated as :



I = 3.43 A
Let E is the emf of the power source. It is given by,


E = 19.34 volts
Hence, the EMF of the power source is 19.34 volts. Hence, this is the required solution.