110k views
0 votes
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?

1 Answer

1 vote

Answer: $8.60

Explanation:

1 pint = 0.5 quart

12 pint = 6

51.6/6 = 8.6

User Jameschinnock
by
4.6k points