menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?
asked
Aug 6, 2020
110k
views
0
votes
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?
Mathematics
middle-school
Mohamad Eizeddin
asked
by
Mohamad Eizeddin
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer: $8.60
Explanation:
1 pint = 0.5 quart
12 pint = 6
51.6/6 = 8.6
Jameschinnock
answered
Aug 11, 2020
by
Jameschinnock
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 25, 2020
144k
views
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?
Peter Branforn
asked
Aug 25, 2020
by
Peter Branforn
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
144k
views
asked
Apr 6, 2021
169k
views
It's been so hot out lately that you are thinking of throwing a bucket of water over your brother's head. You have a 2 gallon bucket, 7 quart bucket and an 18 pint bucket. Which bucket holds the most water
Karan Sadana
asked
Apr 6, 2021
by
Karan Sadana
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
169k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org