133k views
21 votes
A stone tumbles into a mine shaft strikes bottom after falling for 3.8 seconds. How deep is the mine shaft

User MicronXD
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

70.8m

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Time of fall = 3.8s

Unknown:

Depth of the mine = ?

Solution:

To solve this problem, we use the appropriate motion equation as shown below;

S = ut +
(1)/(2) at²

S is the depth

u is the initial velocity = 0m/s

t is the time taken

a is the acceleration due to gravity

Now insert the parameters and solve;

Since u = 0;

S =
(1)/(2) at² =
(1)/(2) x 9.8 x 3.8² = 70.8m

User Rtorres
by
6.7k points