181k views
0 votes
It costs $40 to register for Karate, then $15

per lesson. If Rachel is taking lessons and
wants to spend no more than $250, how
many lessons can she take?
Can I please have the inequality and answer

1 Answer

5 votes
14 is your answer, 40 to register then that leaves your 210 so 210 divided by 15 = 14
User Peter Bernier
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories