73.2k views
4 votes
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare.

a. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59. ________
b. A 36 ounce box of cornflakes costs $5.79 _____
c. Which is the better buy? ______


worth 13 points

1 Answer

2 votes

Answer:

A: $0.19 / B: $0.16 / C: 36-ounce box

Explanation:

For A-B, simply divide the cost by the number of ounces.

A: 4.59/24 = $0.19

B: 5.79/36 = $0.16

The better buy is the cheaper option per ounce which would be B.

C: The 36 ounce box of cornflakes.

User Zundi
by
7.9k points

Related questions

2 answers
3 votes
51.0k views
1 answer
1 vote
102k views
1 answer
0 votes
193k views