Answer:
The green rug is more expensive. It costs $11.01 more.
Explanation:
To find the mark down the green rug, subtract 12% from the price:
![\$54.50-(\$54.50*0.12)=\$47.96](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/ztsyiy901va8vbkbqye2rd4l2lxsvdvcmx.png)
To find the mark up for the white rug, add 16% from the price:
![\$31.85+(\$31.85*0.16)=\$36.95](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/e41jh6fyae11utlibkchng79vz7u6x98kr.png)
Therefore, the green rug costs more. To find how much more it costs:
![\$47.96-\$36.95=\$11.01](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/3gxieilk9cl4djjg05qek2s6hwupi7fozq.png)