35.3k views
1 vote
Jody is supplying his food truck for a week. He buys 32 pounds of pork and 50 pound of chicken for a total of $185. He realizes he did not purchase enough of either and returns to buy 8 more pounds of pork and 20 more pounds of chicken for a total of $65.60. Determine the unit price, in dollars per pound, for the pork and the chicken.

User MigDus
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Pork costs $1.75 per pound and chicken costs $2.58 per pound

Explanation:

Let us assume the cost of unit pound of pork to be
p and cost of unit pound of chicken to be
c. We are given two instances both of which yield a linear equation in
p and
c.

The two purchases of meat can be modeled as follows:


32p+50c=185,8p+20c=65.60

Multiplying second equation by 4 and subtracting from 1st equation.


32p+50c-32p-80c=185-262.40


30c=77.40


c=2.58$


p=1.75$

∴ Pork costs $1.75 per pound and chicken costs $2.58 per pound.

User Alfwed
by
5.6k points