131k views
0 votes
It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent

User Dipto
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Unit rate is $ 2.50. It represents the cost of one pound of birdseed.

Explanation:

Given:

Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Unit rate is the rate of one pound of birdseed.

∵ Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Cost of 1 pound of birdseed =
(1.25)/((1)/(2) )=1.25* 2= \$\textrm{ } 2.50

Therefore, the unit rate is $ 2.50 and it represents the cost of one pound of birdseed.

User Flson
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.