131k views
0 votes
It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent

User Dipto
by
5.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Unit rate is $ 2.50. It represents the cost of one pound of birdseed.

Explanation:

Given:

Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Unit rate is the rate of one pound of birdseed.

∵ Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Cost of 1 pound of birdseed =
(1.25)/((1)/(2) )=1.25* 2= \$\textrm{ } 2.50

Therefore, the unit rate is $ 2.50 and it represents the cost of one pound of birdseed.

User Flson
by
5.0k points