204k views
3 votes
)

Mandy buys 5 packs of organic milk from the neighbourhood store. Each pack is priced at $3.96.
How much does Mandy spend in all on his purchase?​

User LucasMetal
by
8.6k points

2 Answers

7 votes

answer:

$19.80

Explanation:

$3.96 x 5 = 19.80

User Wajahat
by
8.7k points
4 votes

Answer:

$19.80

Explanation:

Each pack of organic milk costs $3.96 dollars.

Mandy buys five of them.

Multiply 3.96 by 5.


3.96*5=19.8

Mandy spent $19.80 in all on his purchase.

User Aillyn
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories