Answer:
The speed of the rider at the top of the loop 17.53 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Radius = 21.0 m
Weight = 730 N
Normal force at the top = 360 N
We need to calculate the mass
Using formula


Put the value into the formula


We need to calculate the speed of the rider at the top of the loop
Using balance equation


Put the value into the formula


Hence, The speed of the rider at the top of the loop 17.53 m/s.