105k views
5 votes
Which is the better deal:

$2.50 dollars for 3.2 ounces, or $1.00 for 1.2 ounces.
Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy.​

User Momocow
by
7.9k points

1 Answer

5 votes
$2.50 for 3.2 oz. is the better buy. multiply 1.2 by 8/3 to get 3.2 oz, which you will have to multiply $1.00 by 8/3 to get $2.67. So $1.00 for 1.2 oz is the equivalent of $2.67 for 3.2 oz.
User Abraham Tugalov
by
8.2k points

No related questions found