155k views
1 vote
A random sample of 1500 home owners in a particular city found 465 home owners who had a swimming pool in their backyard. Find a 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard. Round your final answer to three decimal places.

User Tashawna
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard is (0.287, 0.333).

Explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
\pi, and a confidence interval
1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.


\pi \pm z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

In which

Z is the zscore that has a pvalue of
1 - (\alpha)/(2).

For this problem, we have that:

A random sample of 1500 home owners in a particular city found 465 home owners who had a swimming pool in their backyard. This means that
n = 1500 and
\pi = (465)/(1500) = 0.31.

Find a 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard.

So
\alpha = 0.05, z is the value of Z that has a pvalue of
1 - (0.05)/(2) = 0.975, so
Z = 1.96.

The lower limit of this interval is:


\pi - z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.31 - 1.96\sqrt{(0.31*0.69)/(1500)} = 0.287

The upper limit of this interval is:


\pi - z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.31 + 1.96\sqrt{(0.31*0.69)/(1500)} = 0.333

The 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard is (0.287, 0.333).

User Yadav Chetan
by
7.0k points