97.6k views
5 votes
skyalr makes turkey sandwiches for a family. he purchases 5 pounds 4 ounces of sliced Turkey for $26.88.what is the unit cost per ounce for the turkey skylar purchases​

User Oberlies
by
5.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$0.32/ounce

Explanation:

Total cost of Turkey - $26.88

Amount Purchased - 5 pounds 4 ounces

16 ounces in a pound

5 x 16 + 4 = 84


(84x)/(84) = (26.88)/(84)

x = $0.32

User Deepak S
by
4.6k points