73.5k views
5 votes
Suppose that both the radius ???? and height ℎ of a circular cone are increasing at a rate of 7cm/s. How fast is the volume of the cone increasing when ????=5cm and ℎ=10cm? (Use decimal notation. Give your answer to one decimal place.)

User Afpro
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:


V=(1)/(3)r^(2)h\\(dV)/(dt)=(1)/(3)(r^(2) (dh)/(dt)+h*2r(dr)/(dt))\\(dV)/(dt)=(1)/(3)(5^(2) *7+10*2*5*7) \\(dV)/(dt)=(1)/(3)(175+700)\\(dV)/(dt)=(1)/(3)*875=291.7~cm^3

User Denys Vasylenko
by
7.5k points