Answer:
Step-by-step explanation:
Given
total height h=2 m
acceleration is given by
a=g-bv
after falling 0.5 m Styrofoam acquires its terminal velocity
remaining distance to fall is 2-0.5=1.5 m
time taken after acquiring terminal velocity is 5 s

at terminal velocity a=0
thus g-bv=0

at t=0 acceleration


(c)acceleration when speed is 0.15 m/s