Answer:
Given that
m = 5.3 kg
Fx = 2x + 4
We know that work done by force F given as
w= ∫ F. dx
a)
Given that x=1.08 m to x=6.5 m
Fx = 2x + 4
w= ∫ F. dx

![w=\left [x^2+4x \right ]_(1.08)^(6.5)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/physics/high-school/8a5bskl5yymttnruytbd7h7j1o1tb0vp5s.png)

w=62.7 J
b)
We know that potential energy given as

∫ dU = -∫F.dx ( w= ∫ F. dx)
ΔU= -62.7 J
c)
We know that form work power energy theorem
Net work = Change in kinetic energy
W= KE₂ - KE₁
62.7 =KE₂ - (1/2)x 5.3 x 3²
KE₂ = 86.55 J
This is the kinetic energy at 6.5m