130k views
0 votes
(02.02) On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? (4 points)

1 Answer

7 votes

Answer:

Price per unit of pizza=p=$8.76

Explanation:

This can be expressed as;

The total price=Unit price per pizza×number of pizzas ordered

where;

The total price=26.28

Unit price per pizza=p

number of pizzas ordered=3

Replacing;

26.28=p×3

p=(26.28/3)=8.76

Price per unit of pizza=p=$8.76

User Yugandhar Pathi
by
7.1k points