Answer:
Option (b)
Step-by-step explanation:
In the given problem, an amount of $5000 was invested at the interest rate of 3%.
Hence forth, 3% interest on 5,000 =
= 150
275 (the total amount wanted) - 150 (from initial investment)= 125
Let X be the money must be invested to attain the objective
Therefore, X (5%) =125
That implies X (0.05)= 125
X=

which gives, X=2500
hence it is in need to invest 2500 at 5% to get the additional 125
therefore, 125 + 150= 275 .