115k views
5 votes
A six-pack of soda cost 4.38 what is the unit price for a can soda

2 Answers

1 vote

Answer:

73 cent

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide the price of a six-pack by 6

User Ioleo
by
5.0k points
3 votes

Answer:

Each can costs $0.73

Step-by-step explanation:

Divide the total cost (4.38) by the quantity of the cans (6) to find the unit price for one can of soda.

4.38/6 = 0.73

User Learningtoanimate
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.