43.8k views
5 votes
Bananas are $1.18 for 2 pounds. what is the unit price?​

User Eimy
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.59

Explanation:

User Azzam
by
5.2k points
4 votes

Answer:

one pound of banana costs $0.59

Explanation:

Divide the cost (1.18) by the pounds (2)

1.18/2 = 0.59

User Semyon Burov
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.