42.0k views
2 votes
1. Ruben bought 3 bananas and 4 apples for $23. Lucia bought 4 bananas and 2 apples for $14. How much did the apples and the bananas cost?

User Rajan P
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1 banana= $0.80

1 apple

Explanation:

Simultaneous equations

3b+4a=23

4b+2a= 14 x2

1. Make one of the b or a the same

8b+4a=28

3b+4a=23

2. Different add same subtract

5b=4

1 banana =$ 0.80

3. Substitute+solve

3.20+4a=14

4a=14-3.21

4a=10.8

a=2.70

User Irfan Ayaz
by
6.2k points