118k views
1 vote
Barbra paid 3.60 for 4 muffins at this rate what will 6 muffins cost

User Ooxio
by
5.5k points

2 Answers

1 vote

So first, you find the cost for 1 muffin. To do that, you divide 3.60 by 4.

You get 0.90.

Then you multiply that by 6.

You get 5.60.

The answer is 5.60

User LukeLR
by
6.3k points
0 votes
And the answer to this question would be 5.40
User Rebse
by
5.2k points