37.3k views
1 vote
Hamburger costs $3.45 for a 3 pound package. The unit rate is $ ______ per pound.

User Rozochkin
by
4.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Hamburger costs $3.45 for a 3 pound package.

The unit rate is $ 1.15 per pound.

User James Binford
by
5.3k points
6 votes

Answer:

$1.15

Explanation:

User EJ Campbell
by
5.5k points