169k views
0 votes
Want 100 Points??? Then plz help me on my HW. A grocery store advertises cherries on sale for $2 per pound. At a different store, Millie paid $11 for 2 3_4pounds of cherries. How much more did Millie pay per pound for cherries than if she had bought them on sale? Explain

User Extrakun
by
6.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

divide the cost by the number of pounds she bought to obtain the cost of one pound

11 divided by 2 3/4

since 2 3/4 = 11/4 and 4/11 is the reciprocal of 11/4

11 divided by 2 3/4 = 11 divided by 11/4 = 11 times 4/11 = 4

meaning she bought it at a price of 4$ per pound

then you find the difference between the price she paid from the price they are on sale

4 - 2 = 2

User Veronika
by
6.2k points
2 votes

11 / 2.75 = 4

2 * 2.75 = 5.5

11 - 5.5 = 5.5.

Milliw paid $5.50 more than she would have if she bought them on sale. The work should explain the answer. She spent $11 on 2.75 lbs of cheeries when she could've spent half of that on cherries which were on sale.

User Erie
by
6.3k points