Answer:
Maximum spring compression is 0.21 m
Solution:
As per the question:
Mass of the block, M = 0.4 kg
Spring constant, k = 300 N/m
Height of the block, h = 1.5 m
Velocity of the block, v = 2 m/s
Now,
By conservation of energy:
(1)
where
PE = Potential energy = Mgh
KE = Kinetic Energy =

= energy in the spring
Now, using eqn (1) to calculate maximum compression 'x' of the spring:



x = 0.21 m