169k views
2 votes
The stopcock connecting a 1.83 L bulb containing helium gas at a pressure of 2.60 atm, and a 6.48 L bulb containing xenon gas at a pressure of 3.56 atm, is opened and the gases are allowed to mix. Assuming that the temperature remains constant, what is the final pressure in the system is atm?

User CNoob
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

P(final) = 6.16 atm

Step-by-step explanation:

Solution:

According to the Dalton's law of partial pressure,

"The total pressure exerted by the mixture of gases is the sum of partial pressure of the individual gases"

P(total) = P₁ + P₂ + P₃ +.....Pₙ

Given data:

Pressure of helium gas = 2.60 atm

Volume of 1st bulb = 1.83 L

Pressure of xenon gas = 3.56 atm

Volume of 2nd bulb = 6.48 L

Final pressure after mixing of gases=?

Formula:

P(final) = P(helium) + P(xenon)

P(final) = 2.60 atm + 3.56 atm

P(final) = 6.16 atm

User Arina
by
7.0k points