74.7k views
0 votes
What is the speed of a wave that has a frequency of 3100 Hz and a wavelength of 0.012 m?

User Macarthur
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

v = 37.2 m/s

Step-by-step explanation:

Given,

The frequency of the wave, f = 3100 Hz

The wavelength of the wave, λ = 0.012 m

The velocity of the propagation of the wave, v = ?

The relationship between the frequency, wavelength, and velocity of a wave is given by the formula

v = f x λ m/s

Substituting the values in the above equation

v = 3100 Hz x 0.012 m

= 37.2 m/s

Hence, the speed of the wave is, v = 37.2 m/s

User Kirill
by
6.5k points