69.4k views
2 votes
A cannon on a railroad car is facing in a direction parallel to the tracks. It fires a 98.0-kg shell at a speed of 215 m/s (relative to the ground) at an angle of 60.0° above the horizontal. If the cannon plus car have a mass of 5.00 × 104 kg, what is the recoil speed of the car (relative to the ground) if it was at rest before the cannon was fired? Express your answer in m/s.

1 Answer

1 vote

Answer:


v_c = 0.211 m/s

Step-by-step explanation:

given,

mass of the shell = 98 kg

speed of the shell = 215 m/s

mass of the cannon + car = 5 × 10⁴ Kg

angle made with horizontal = 60°

velocity of recoil = ?

using momentum conservation because no other force component is acting

∑ P = 0


m_s v_s+ m_(c)v_(c) = 0


v_s= v cos\theta


v_s = 215 cos60^0


v_s= 107.5

now,


v_c = (m_s v_s)/(m_c)


v_c = (98* 107.5)/(5 * 10^4)


v_c = 0.211 m/s

velocity of the car is in negative direction of x.

User Jesmy
by
7.8k points