114k views
1 vote
. A 10.0-L container is filled with 0.10 mol of H2(g) and heated to 3050 K. At that temperature, some of the H2(g) decomposes into H(g), and the total pressure is found to be 3.0 atm. Find the partial pressure of the H(g) that has been formed. (Keep in mind that there is a reaction taking place, so as H(g) is being formed, H2(g) is being consumed.)

1 Answer

5 votes

Answer:

The partial pressure of the H(g) that has been formed is 1 atm.

Step-by-step explanation:

Hi, we know that originally we had 0.10 mol of H2(g), but as the reaction progresses, the number of mol in the container changes. So, first, we need to check what is the number of mol in the container when pressure is 3 atm. That is:


n=(PV)/(RT)

Where:

P=3 atm

V=10L

R= constant

T=3,050K

This should look like this:


n=((3atm)(10L))/((0.082(atm.L)/(K.mol) )3,050K)=0.12mol

We also know that H2(g) decomposes as follows:

(Equation 1.)


H_(2) -->2H

we also know that inside the container there are only mol of H2 and H, therefore:

(Equation 2.)


H_(2) +H=0.12

Substitute H2 for 2H and we get


2H+H=0.12\\3H=0.12\\H=(0.12)/(3) \\H=0.04mol

Now, the partial preasure for H would be equals to


P(H)=(n(H))/(n(total)) P_(total)


P(H)=(0.04)/(0.12)) 3atm=1atm

So, the partial preasure of H(g) is 1 atm.

Best of luck.

User Astabada
by
7.4k points