223k views
2 votes
A restaurant has a 3/4 pan of lasagna.if the cost is 20 dollars per 1/3 of a pan ,how much for the 3/4?

User Denza
by
6.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Hence, 3/4 pan of lasagna costs $45

Explanation:

User Marian Theisen
by
6.3k points
0 votes

Answer:

3/4 pan of lasagna costs $45.

Explanation:

The cost of 1/ 3 pan of lasagna = $20

The amount of lasagna available in restaurant = 3/4 pan

Now cost of 1/3 pan lasagna = $20

So, the weight of 1 full pan =
3 *  {\textrm{The cost of }}((1)/(3)) {\textrm{pan of lasagna}}

= 3 x$ 20 = $60

1 complete pan costs $60

So, 3/4 pan costs
(3)/(4)  * 60 = 45

Hence, 3/4 pan of lasagna costs $45.

User Nakul
by
6.2k points