88.4k views
5 votes
At a candy store you could get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 6 lollipops?

User Xring
by
5.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

9.78

Explanation:

4.89/3 = 1.63

this is the unit rate or what she paid for each lolipop

so 6x1.63=9.78

User Mike Pierce
by
5.6k points
3 votes

Answer:

The cost of 6 giant lollipop is $9.78

Explanation:

Given

Number of giant lollipops = 3

Cost of these lollipops = $4.89

Required: Cost of 6 lollipops

To calculate the cost of buying 6 lollipops of the same size; Follow the highlighted steps below

Step 1: Calculate the cost of a giant lollipop

Given that 3 lollipops costs $4.89

The cost of one lollipop can be gotten by simply dividing the cost of 3 lollipops by 3.

Let x represent the cost of 1 lollipop,

Mathematically, we have


3 * x = $4.89

Divide both sides by 3


(3 * x)/(3) = (4.89)/(3)


x = (4.89)/(3)


x = 1.63

Hence, the cost of 1 giant lollipop is $1.63

Step 2: Calculate the cost of 6 giant lollipops

If the cost of 1 giant lollipop is $1.63

The cost of 6 would be 6 * the cost of 1 giant lollipop

Let y represent the cost of 1 lollipop,

Mathematically, we have


y = 1.63 * 6


y = 9.78

Hence, the cost of 6 giant lollipop is $9.78

User Xoudini
by
4.8k points