menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 5 pair of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 5 pair of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves.
asked
Sep 6, 2020
211k
views
0
votes
A package of 5 pair of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves.
Mathematics
middle-school
Thili
asked
by
Thili
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
5.89
Explanation:
Yedidya Rashi
answered
Sep 7, 2020
by
Yedidya Rashi
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
5.89
Explanation:
29.45 divided by 5
Deketim
answered
Sep 11, 2020
by
Deketim
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 28, 2017
35.4k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.56. What is the unit price of the pairs of gloves?
Schorsch
asked
Aug 28, 2017
by
Schorsch
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
35.4k
views
asked
Nov 13, 2019
177k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.what is the unit price of the pairs of gloves
Shoshi
asked
Nov 13, 2019
by
Shoshi
7.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
177k
views
asked
Jun 14, 2020
108k
views
A package of five pairs of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves
Josh Bolton
asked
Jun 14, 2020
by
Josh Bolton
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
108k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org