38.2k views
0 votes
It costs $48 for 12 comic books at Soundwave, a comic book store on Main Street. How

much would it cost for 16 comic books?

User Menefee
by
5.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$64

Explanation:

Well first you have to find the unit rate which is: 4/1 = 4. Then you would have to multiply 4×16. And that would equal 64. So the answer is $64. I hope this helps!!

User Chrome
by
4.9k points
1 vote

Answer:

$64

Explanation:

So lets start

12 and 16 both have 4 as a multiple so we can find the price of 4 books

12/3=4 books so... 48/3=$16

and

4x4=16 books so... 16x4=$64

User Rahmouni Rabii
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.