Answer:
$64
Explanation:
Well first you have to find the unit rate which is: 4/1 = 4. Then you would have to multiply 4×16. And that would equal 64. So the answer is $64. I hope this helps!!
So lets start
12 and 16 both have 4 as a multiple so we can find the price of 4 books
12/3=4 books so... 48/3=$16
and
4x4=16 books so... 16x4=$64
5.7m questions
7.4m answers