Answer:
(a). The rms load current is 1.08 A.
(b). The rms primary current is 0.108 A.
Step-by-step explanation:
Given that,
Primary voltage = 120
Secondary voltage = 12
Load = 10 ohm
We need to calculate the number of turns in primary and secondary coil
Using formula of voltage

Put the value into the formula



We need to calculate the resistance
Using formula of resistance

Put the value into the formula


We need to calculate the current in primary coil
Using formula of current


We need to calculate the current in secondary coil
Using formula of current for secondary coil


Put the value into the formula


Hence, (a). The rms load current is 1.08 A.
(b). The rms primary current is 0.108 A.