menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tell which is the better buy. Show your work. MILK 4 liters MILK 3 liters 3 L for $2.15 4 L for $2.90 SPAGHETTI SPAGHETTI 200 GRAMS 100 GRAMS 200 g for $1.00 100 g for $.55 EASTERN POTATOES 12 KILOGRAMS
asked
Oct 25, 2020
118k
views
5
votes
Tell which is the better buy. Show your work.
MILK
4 liters
MILK
3 liters
3 L for
$2.15
4 L for
$2.90
SPAGHETTI
SPAGHETTI
200 GRAMS
100 GRAMS
200 g for
$1.00
100 g for
$.55
EASTERN
POTATOES
12 KILOGRAMS
EASTERN
POTATOES D
5 KILOGRAMS
5 kg for
$3.80
12 kg for
$9.00
Mathematics
middle-school
Radbrawler
asked
by
Radbrawler
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
this is a bit incoherent, could you please upload a picture?
Paul Bone
answered
Oct 28, 2020
by
Paul Bone
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity