4.7k views
3 votes
Gamestop was having a sale for $65 for 4 video games. Someone brought 3 games for the kid.But they did not know how much the kid owes him for the game. What is the unit price for the video game?What is the rate unit

1 Answer

2 votes

Answer:

16.25 is the unit price. So for 3 games it is 48.75

User Evil Blue Monkey
by
7.0k points