59.1k views
3 votes
An object has several forces acting on it. One of these forces is F⃗ =αxyi^, a force in the x-direction whose magnitude depends on the position of the object, with α=2.50N/m2. Calculate the work done on the object by this force for the following displacements of the object.

1 Answer

1 vote

Answer:


W=1.25yX^2

Step-by-step explanation:

Given that

F =αxy i ( in the x direction)

We know that the work done by force given as

W = ∫F.dx

W= ∫ 2.5 xy.dx

Lets take value of x is changing from 0 to X


W=\int_(0)^(X) 2.5 xy.dx

Here y is constant


W=2.5 y\int_(0)^(X) x.dx


W=1.25yX^2

User Mark Essel
by
6.8k points