Answer: c) $3,460
Step-by-step explanation:
The 190 units that were sold were part of 250 units inventory in stock as @May 1.
The cost price of the 250 units was $10 per units. Therefore, the total cost of 190 units sold = 190 x 10 = $1,900.
Secondly, the 140 units that were sold on May 24 comprises 60 units of the 250 units with cost price of $10 per unit and 80 units of the 270 units with cost price $12.
Therefore, total cost of 60 units = 60 x 10 = $600
And total cost of 80 units = 80 x 12 = $960
The total cost of goods sold = $1,900 + $600 + $960
= $3,460
The cost assigned to cost of goods sold using FIFO is $3,460