Answer:
option (C) 280%
Step-by-step explanation:
Number of shares of stock X purchased = 100
Purchasing cost of share =

Selling cost of stocks = $24 per share
Brokerage paid = 2%
Now,
The total purchasing cost involved =
+ 2% of

= 612.5 + 0.02 × 612.5
= $624.75
also,
Total income from sales of stocks
= Total selling cost of shares - brokerage paid
= $24 × 100 - 2% of Total selling cost
= $2400 - ( 0.02 × $2400 )
= $2400 - $48
= $2,352
now,
The investor's percent gain on this investment =
=
=
= 276.47% ≈ 280%
Hence, the correct answer is option (C) 280%