99.4k views
1 vote
How much time would Simpson save by increasing his average velocity to 26m/s East?

User Cschneid
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

8 minutes

Step-by-step explanation:

Part of the question is missing. Complete question is:

Simpson drives his car 144 km with an average velocity of 24 m/s toward the east. How much time would Simpson save by increasing his average velocity to 26m/s East?

Solution:

First of all, we have to calculate the time it takes for Simpson to complete the drive moving at the initial velocity, 24 m/s. We can use the formula:


t=(d)/(v)

where


d=144 km = 1.44\cdot 10^5 m is the displacement


v=24 m/s is the velocity

Substituting,


t=(1.44\cdot 10^5)/(24)=6000 s = 100 min

While driving at 26 m/s, the time taken will be


t=(1.44\cdot 10^5)/(26)=5538 s=92 min

So, Simpson will save 8 minutes.

User Dan Allen
by
6.2k points