Answer:
#a. FeCl₂(aq) + Na₂S(aq) → FeS(s) + 2NaCl
(aq)
#b. FeCl₂ is the limiting reactant.
#c. 27.78 g
#d. 15.375 g Na₂S
#e. 65.023 g FeCl₂
Solution and explanation:
#a. Balanced chemical reaction
- An equation is balanced by putting coefficients on reactants and products to equate the number of atoms of each element is equal on both sides of the equation.
- The balanced chemical reaction between iron(II) chloride and sodium sulfide to form iron(II) sulfide and sodium chloride will be given by;
FeCl₂(aq) + Na₂S(aq) → FeS(s) + 2NaCl
(aq)
#b. The limiting reagent
We are given;
Mass of FeCl₂ = 40.0 g
Mass of Na₂S = 40.0 g
To determine the limiting reagent we first get the number of moles of each;
Step 1: Moles of FeCl₂
To calculate the number of moles we divide the mass of the compound by the molar mass.
Molar mass of FeCl₂ = 126.751 g/mol
Therefore;
Moles of FeCl₂ = 40 g ÷ 126.751 g/mol
= 0.316 moles
Step 2: Moles of Na₂S
Moles = Mass ÷ molar mass
Molar mass of Na₂S = 78.0452 g/mol
Therefore;
Moles of Na₂S = 40 g ÷ 78.0452 g/mol
= 0.513 moles
Therefore, the amount of FeCl₂ is way less than that of Na₂S, which means FeCl₂ is the limiting reactant.
#c. Mass of FeS
To calculate the mass of FeS we use the equation and mole ratio
From the equation;
1 mole of FeCl₂ reacts to produce 1 mole of FeS
Therefore;
0.316 moles of FeCl₂ would produce 0.316 moles FeS
But;
Mass = moles × Molar mass
Molar mass of FeS = 87.91 g/mol
Mass of FeS = 0.316 moles × 87.91 g/mol
= 27.78 g
Thus, the mass of FeS produced is 27.78 g
#d. Mass of Na₂S
Since FeCl₂ was the limiting reagent, then all of it was used in the reaction and therefore, no mass of FeCl₂ was left.
However, Na₂S was in excess
Moles of Na₂S that remained = 0.513 moles - 0.316 moles
= 0.197 moles
But, mass = moles × Molar mass
= 0.197 moles × 78.0452 g/mol
= 15.375 g
The mass of 15.375 g Na₂S remained.
#e. Mass of FeCl₂ required to react with 40 g of Na₂S
From the equation;
1 mole of FeCl₂ reacts with 1 mole Na₂S
Moles of Na₂S in 40 g Na₂S = 0.513 moles
Therefore, using the mole ratio;
Moles of FeCl₂ would be = 0.513 moles
But;
Mass = Moles × Molar mass
= 0.513 moles × 126.751 g/mol
= 65.023 g
Therefore, 40.0 g of Na₂S would completely react with 65.023 g FeCl₂