21.5k views
4 votes
A car traveled at 24 km/hr for 30 minutes, how far did the car travel?

User BDL
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The car traveled, d = 12 Km

Step-by-step explanation:

Given,

The velocity of the car, v = 24 Km/h

The time duration of travel, t = 30 minutes

= 0.5 h

The velocity displacement relation is given by the formula

d = v x t meter

Substituting the values in the above equation

d = 24 Km/h x 0.5 h

= 12 Km

Hence, the distance traveled by the car is, d = 12 Km

User Bluehallu
by
7.2k points