Answer:
one cent per ounce
Explanation:
he buys 4 16 ounce cans, so the total number of ounces if 4 × 16 which is 64.
to find the price per ounce, you want to divide the price by the amount of ounces, which is 64/64 which just simplifies to one cent per ounce.