4.0k views
4 votes
A store sells gravel in a small bags and large bags.The small bags have 6 pounds of gravel for $35.88 and the large bags have 15 pounds of gravel for $81.75

1 Answer

7 votes

The specific question is "write a ratio of price to pound for each bag"

Answer:

  • For the small bags: ratio = $ 5.98 / lb
  • For the large bags: ratio = $ 5.45 / lb

Step-by-step explanation:

The ratio of price to pound for each bag is the unit price, $ per pound, and is found dividing the price of the bag by the number of pounds it contains.

This is how you do it:

  • ratio of price to pound = price of the bag ÷ number of pounds

For the small bags, the ratio is:

  • ratio = $ 35.88 ÷ 6 pounds = $ 5.98 / lb

For the large bags:

  • ratio = $ 81.75 ÷ 15 pounds = $ 5.45 / lb

Those ratios are very usefull because permit you to compare which alternative is a better deal for you.

User Dyary
by
8.2k points

No related questions found