The specific question is "write a ratio of price to pound for each bag"
Answer:
- For the small bags: ratio = $ 5.98 / lb
- For the large bags: ratio = $ 5.45 / lb
Step-by-step explanation:
The ratio of price to pound for each bag is the unit price, $ per pound, and is found dividing the price of the bag by the number of pounds it contains.
This is how you do it:
- ratio of price to pound = price of the bag ÷ number of pounds
For the small bags, the ratio is:
- ratio = $ 35.88 ÷ 6 pounds = $ 5.98 / lb
For the large bags:
- ratio = $ 81.75 ÷ 15 pounds = $ 5.45 / lb
Those ratios are very usefull because permit you to compare which alternative is a better deal for you.