menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2 pound box of spaghetti cost $2.50 Philip says that the unit cost 2/2.50= $0.80 per pound explain his error
asked
Jul 9, 2020
191k
views
4
votes
A 2 pound box of spaghetti cost $2.50 Philip says that the unit cost 2/2.50= $0.80 per pound explain his error
Mathematics
middle-school
Axelle
asked
by
Axelle
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
You divide $2.50 by 2, not 2 by $2.50. Therefore, $2.50 by 2 is $1.25 per pound, not $0.80
Chronoxor
answered
Jul 15, 2020
by
Chronoxor
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 12, 2016
206k
views
A two pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 =$0.80 per pound. Explain his error
Dave Johansen
asked
May 12, 2016
by
Dave Johansen
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
206k
views
asked
Oct 26, 2017
185k
views
a 2-pound box of spaghetti costs $2.50. philip says the unit cost is 2/2.50=$0.80 per pound.explain his erro
StefanLdhl
asked
Oct 26, 2017
by
StefanLdhl
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
185k
views
asked
Nov 7, 2017
192k
views
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 over 250 = $0.80 per pound. Explain his error
Miko Kronn
asked
Nov 7, 2017
by
Miko Kronn
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org