Answer:
9.79211 m/s²
Step-by-step explanation:
M = Mass of the Earth = 5.972 × 10²⁴ kg
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
r = Radius of Earth = 6378000 m

The acceleration due to gravity is 9.79211 m/s²
For any distance above the Earth's surface h
