230k views
1 vote
Determine the frequency of light with a wavelength of 4.27 * 10^-7

User Sharline
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:


f=7.02*10^15

Step-by-step explanation:

We are supposed to find the frequency of light .

λf=c

the abow formula is the relation for frequency and wavelength.

Here c is the speed of light.


c=3*10^9m/s

Given that

λ=
4.27 * 10^-7

by substituting all this we get f as,


f=(3*10^9)/(4.27 * 10^-7)


f=7.02*10^15

User AndiGeeky
by
6.7k points