101k views
4 votes
Determine which of the following items is a better buy:

10 oz. steak for $5.56
16 oz. steak for $9.96

User AdamF
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

10 ounces

Explanation:

Divide both sides by 10. You get 0.556 oz for 1 oz. For the other, it is 0.66. Thus, the 10 oz is better.

User Miguel Ping
by
7.6k points