376 views
1 vote
Question 1 of 3

If 4.16 g
of CuNO3
is dissolved in water to make a 0.250 M
solution, what is the volume of the solution?
volume:

User DimoMohit
by
6.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The volume of the solution is 133 ml

Step-by-step explanation:

Having a 0.250 molar solution means 0.250 moles in 1000 ml of solution (1 liter)

We calculate the weight of 1 mole of CuNO3, and use 3 simple rules for calculations:

CuNo3---> Weight of 1 mole= 63, 546g+ 14, 0067g+ 3X 15, 9999g= 125, 55g/mol

1 mol----125, 55g

0,250mol---X= (0,250molx 125,55g)/1mol= 31,3 g

31,3g----1000ml

4,16g---x= (4,16gx1000ml)/31,3g = 133ml

User Dan Sewell
by
7.0k points