Answer:
The answer is: Yes, it's a decreasing cost industry.
Step-by-step explanation:
Currently the total cost per unit is:
- $130,000 / 125,000 bottles = $1.04 per bottle
If the total costs increase by $5,000 for every 25,000 extra bottles produced, then the total cost per unit is:
- $135,000 / 150,000 bottles = $0.90 per bottle
If the bottle production keeps increasing to 175,000 bottles, the total costs will only increase by $5,000. So the total cost per unit is:
- $140,000 / 175,000 bottles = $0.80 per bottle
So as the production level increases, the cost per unit decreases.